HNK Mladost Domaljevac - HŠD Zagreb Arbon 4:4 (Veterani)

Stadion Domaljevac, Domaljevac. Gledatelja 50.

HŠD Zagreb Arbon: Vlado Bikić, Ivo Krištić-Rox, Rade Mlinarević, Anto Vonić, Jozo Budimir, Rudolf Eugster, Ivo Anušić, Marko Pranjić, Josip Župarić, Drago Stanić, Ilija Begčević, Ivica Šurac, Marinko Vidaković, Ivo Marić, Peša, Mladen Marić, Ignacije Dreno, Mijo Hren, Zvonko Oršolić

Strijelci za HŠD Zagreb Arbon: Anto Vonić (3), Ivo Marić

Točno 64 sata nakon polaska iz Arbona ekipa HŠD Zagreb se obrela u Orašju, u Bosni i Hercegovini. Dočekao nas je naš stari prijatelj Ivo Krištić – Rox i po svom običaju počastio nas je pićem.

Nakon kratke stanke krenuli smo put već nadaleko poznate „Arizone” gdje smo iskoristili priliku za kratku šetnju, piće i okrijepu. Društvo nam je pravio prijatelj iz Tuzle Slavenko Kojić. Potom smo krenuli putem prema Brčkom i zaustavili se u mjestu Rogozan, rodnom mjestu našeg izbornika Ilije Begčevića.

Srdačan doček kod obitelji Begčević

Dočekala nas je njegova majka Ika i brat Marko sa suprugom Ružicom i kćerkom Monikom. Iako smo nenadano navratili, a Ilijin brat Marko samo večer prije pristigao iz Austrije gdje živi i radi sa obitelji, za kratko vrijeme pred nama je bila prava trpeza. Hladno piće kome su se svi obradovali, pečenje, pite te suhomesnati proizvodi su vrlo brzo ispunili stol. U ugodnom razgovoru proveli smo nekih sat vremena, jer više vremena nismo imali. Naš vozač Mlađo je za kratko promijenio profesiju i bacio se na pecanje u obližnjem ribnjaku, no ni ribe nisu imale volje izaći iz debele hladovine. Simptomatično je da nas Ilija uvijek uspijeva prijatno iznenaditi i dobro dočekati i u dvije države, iako je on cijelo vrijeme bio s nama. Velika zahvala u ime HŠD Zagreb Iliji, njegovoj mami Iki, bratu Marku i njegovoj obitelji na srdačnom dočeku!

Nakon prijatnih trenutaka u Rogoznoj krenuli smo put Domaljevca i opet pristigli kod starih znanaca. U Domaljevcu nas je dočekao Ica Pranjić sa obitelji, brat našeg kapetana Marka. Hladno piće i osvježenje te kavica, i morali smo krenuti prema stadionu, gdje su nas već očekivali. Ica je krenuo za nama, a njemu i njegovoj obitelji se toplo zahvaljujemo na lijepom dočeku.

Umor nas je stigao, ali ne i neumornog izbornika Iliju Begčevića

Treba napomenuti da je temperatura bila preko 30 stupnjeva, a nas je čekala utakmica i povratak nazad! Za ovaj susret pojačali su nas naši „stalni igrači“ kad nastupamo na ovim prostorima: Josip Župarić, Ivo Krištić-Rox i Ivo Marić. Hvala momci!!

Vruće je, ali što mislite, da počnemo?

Točno u 18 sati sudačka trojka je označila početak utakmice i uslijedilo je uobičajeno odmjeravanje snaga. Iako vidno umorni igrači Zagreba su dostojno parirali, a utakmica je bila dosta dinamična usprkos dosta visokoj temperaturi. Mora se priznati da su domaćini bolje kombinirali i bolje se snalazili te su u 17. minuti došli u vodstvo. Nažalost, pogodak je postignut iz očiglednog zaleđa i nakon igranja rukom domaćeg napadača, ali su suci pokazali na centar.

No igrači Zagreba ne gube moral i samo tri minute poslije Rox odlično pronalazi Vonića, Vonić ulazi u kazneni prostor, efikasno vara istrčalog vratara i poravnava rezultat. Utakmica se nastavlja u visokom tempu, ali do promjene rezultata ne dolazi sve do 36. minute. Vrlo lijepu kombinaciju domaći igrači okrunili su pogotkom i ponovno dolaze u vodstvo. Rezultatom 2:1 završava prvi dio susreta.

Hajde da ti obrišem znoj, a vidi, kod Župarića to nije potrebno

Početak drugog dijela potpuno pripada gostima te stvaraju par vrlo izglednih prilika, no sve do 10. minute nastavka ne dolazi do promjene rezultata.

Ivo Marić

Tada slijedi jedna jako lijepa akcija braće Marić: Mladen dugom loptom pronalazi Ivu, koji poteže od centra, prodire u kazneni prostor i efektno pogađa za 2:2. U 69. minuti  domaćini presijecaju akciju gostiju na njihovoj polovini, stvaraju višak igrača i pogađaju za 3:2. Pet minuta poslije slična situacija, ponovno gosti griješe u predaji lopte, domaćini brzo reagiraju i povećavaju na 4:2. No gosti ne posustaju, ponovno preuzimaju inicijativu te u 76. minuti Rox odlično prodire po desnoj strani, nesebično upošljava slobodnog Vonića, a Vonić pogađa za 4:3. Dvije minute poslije, udarcem iz kuta, Rox prebacuje kompletnu obranu domaćih, Pranjić silovito šutira glavom, a vratar domaćih izvrsno parira. U 82. minuti Župarić prodire duboko u protivničku polovicu, lijepo dodaje Voniću, a Vonić i po treći put pokazuje da i sa 54 godine može izvrsno igrati i nepogrešivo pogađa za 4:4. Do kraja susreta bilo je po par prilika sa obje strane, no do promjene rezultata nije došlo te je susret završen prijateljski 4:4!

Legende: Ivo Anušić, Anto Vonić i Ivica Šurac

Nakon utakmice domaćini su za svoje goste pripremili večeru, a član ekipe Perica Vorgić je u ime kluba HNK Mladost Domaljevac gostima iz Švicarske uručio svoju sliku u znak sjećanja na ovaj susret. Prigodnim riječima na gostoprimstvu i poklonu zahvalio se kapetan HŠD Zagreb, Marko Pranjić. Koliko je ovaj susret značio domaćinima govori i činjenica da je bio nazočan i dopisnik Večernjeg lista i suradnik radio postaje Orašje, kolega Marko Mišković, koji je napravio i opširni intervju sa Markom Pranjićem i Marinkom Vidakovićem. Na radio postaji Orašje prilog je išao u ponedjeljak, 06. lipnja, a u Večernjaku će biti objavljen ovih dana.

U ime gostujuće momčadi novčani prilog prijateljima iz Domaljevca uručio je Marinko Vidaković i još jednom se zahvalio na toplom i prijateljskom dočeku.

Braća Marići nisu blizanci, a nisu ni braća Begčevići – prvo je teže, a drugo lakše povjerovati

Negdje iza ponoći došlo je vrijeme da se oprostimo sa našim prijateljima iz Domaljevca i krenuli smo put Švicarske. Da sretno stignemo pobrinuli su se Mlađo, Ivica Šurac i Rade koji su neumorno vozili dok smo mi spavali. U kasnim popodnevnim satima, u nedjelju 05. lipnja bili smo ponovno na istom mjestu sa kojeg smo i krenuli – ispred klupskih prostorija u Arbonu.

Ostaje mi samo da se, u ime momčadi, iskreno zahvalim našim vozačima, Mlađi, Marku, Ivici i Radetu, Joži i Miji za doček u Murskom Središću, Iliji Begčeviću, njegovoj braći Mirku i Marku te njegovoj obitelji i Ilijinoj mami Iki na dočeku u Hrvatskoj i Bosni, našem domaćinu Slavku Juriću i njegovim Vukovarčanima, Markovom bratu Ici i njegovoj obitelji, srdačnim Domaljevčanima, a posebno našim „igračima u dijaspori“: Ivi Mariću, Ivi Krištiću Roxu i Josipu Župariću. Nadam se da nisam nekoga zaboravio, a ako jesam, unaprijed se ispričavam.

Bilo nam je naporno (2500 km i dvije utakmice u 4 dana), ali nam je bilo lijepo i imamo nešto što ćemo pamtiti. Uz ovako veselo i ugodno društvo ništa nije teško! Iskreno se nadam da naša tradicija neće prestati ovim putem i da ćemo iduće godine ponovno biti u pohodu domovini. Hoće li to ponovno biti Međimurje, Vukovar, Domaljevac ili negdje drugdje ostavit ćemo otvoreno.
Samo znamo da će opširna izvješća i s naših budućih putovanja biti objavljena na našem portalu www.croatia.ch.